Riksdagen fattade den 22 juni beslut om lagen om betaltjänster, vilken kommer att träda ikraft den 1 augusti i år.
Lagen innehåller bestämmelser om vilken information som ska tillhandahållas innan, under och efter det att en betaltjänst (till exempel en korttransaktion eller kontoöverföring) utförs och vilka övriga krav som ställs vid tillhandahållande av betaltjänster. Lagen innehåller också bestämmelser om vilka företag som får tillhandahålla betaltjänster och hur deras verksamhet ska bedrivas.
Genom lagen införs bland annat en ny typ av aktör, så kallade betalningsinstitut. Dessa aktörer är till stor del företag som inte tidigare stått under tillsyn men nu kommer att göra det på grund av att de tillhandahåller olika typer av betaltjänster. Banker och vissa andra institut som redan står under tillsyn behöver inte ansöka om extra tillstånd för att kunna fortsätta tillhandahålla betaltjänster. Dock gäller de nya hårdare informations- och genomförandekraven även dessa aktörer.
Flera större aktörer har påbörjat projekt för att anpassa sig till de nya kraven. Det är dock av stor vikt att alla aktörer som utför någon form av betaltjänster analyserar om deras verksamhet kommer att träffas av det nya regelverket och hur de i så fall ska anpassa sig till det.