Kunskapsdagen i Malmö

Välkommen till vår kunskapsdag!

Vi hoppas att du ska få med dig flera givande insikter och att vi kan bidra till din och ditt företags utveckling.


Vi på PwC vill bidra till din och ditt företags utveckling och därför bjuder vi in till vår kunskapsdag.

Vi hoppas att du kommer få en givande dag tillsammans med oss på PwC. Vi har satt samman ett program som omfattar många spännande områden.

Under en hel dag har vi föreläsare som kommer att inspirera dig och dela med sig av sin kunskap.

Program och presentationer

Klicka på respektive föredrag för att ta del av presentationen

Tid Föredrag Lokal
     
08.30-09.00 Kunskap är coolt! Live 1&2
     
09.15-10.00 IFRS 16

Anna Lööw, anna.loow@pwc.com, 0709-29 38 82
Johan Ericsson, johan.m.ericsson@pwc.com, 0709-29 30 37

Kompletterande presentation: Illustrative IFRS consolidated financial statements
 
Live 3
09.15-10.00 Vad innebär den nya dataskyddsförordningen för er verksamhet?

Mats Andersson, mats.andersson@pwc.com, 0709-29 27 03
 
Live 1&2
09.15-10.00 Fel och fällor i småföretagarens vardag

Carina Ekdahl, carina.ekdahl@pwc.com, 0725-84 94 79
Marie Hallberg, marie.hallberg@pwc.com, 0709-29 28 96
 
Live 4&5
09.15-10.00 Styrning inom ideell sektor - vad är mitt ansvar i styrelsen?

Anders Thulin, anders.thulin@pwc.com, 0734-23 53 42
 
Live 6
     
10.30-11.15 IFRS Update

Anna Lööw, anna.loow@pwc.com, 0709-29 38 82
Johan Ericsson, johan.m.ericsson@pwc.com, 0709-29 30 37

Kompletterande presentation: Illustrative IFRS consolidated financial statements

Live 1&2
10.30-11.15 Aktuella skattefrågor för bygg- och fastighetsbranschen

Henrik Ivarsson, henrik.ivarsson@pwc.com, 0709-29 54 19
Ingemar Ritseson, ingemar.ritseson@pwc.com, 0729-80 98 78
 
Live 4&5
10.30-11.15 Fördjupning i K2/K3

Olle G Nilsson, olle.g.nilsson@pwc.com, 0709-29 27 75
Daniela Casadei, daniela.casadei@pwc.com, 0723-53 07 39
 
Live 3
10.30-11.15 Aktuella skattefrågor för ideell sektor

Kristina Lundqvist, kristina.lundqvist@pwc.com, 0709-29 40 84
 
Live 6
     
11.30-12.15 Finansiell riskhantering & redovisning - vad bör man tänka på?

Anna Lööw, anna.loow@pwc.com, 0709-29 38 82
Daniel Carlsson, daniel.carlsson@pwc.com, 0709-29 34 10
Maximilian Wassing, maximilian.wassing@pwc.com, 0729-80 96 84
 
Live 1&2
11.30-12.15 Ekonomiska oegentligheter - att upptäcka, utreda och förebygga incidenter

Evelina Arnesson, evelina.arnesson@pwc.com, 0725-84 94 75
Magnus Lindahl, magnus.lindahl@pwc.com, 0709-29 30 25
 
Live 3
11.30-12.15 Aktuella skattefrågor för fåmansföretagare

Christina Wellmar, christina.wellmar@pwc.com, 0709-29 28 64
Ingemar Ritseson, ingemar.ritseson@pwc.com, 0729-80 98 78
 
Live 4&5
11.30-12.15 K2 eller K3 för ideell sektor?

Anders Thulin, anders.thulin@pwc.com, 0734-23 53 42
 
Live 6
     
13.15-14.30 Din kropp avslöjar dina tankar! Live 1&2
     
15.00-15.45 Styrande dokument

Christer Johnsson, christer.johnsson@pwc.com, 0709-29 28 93
Björn Persson, bjoern.e.persson@pwc.com, 0709-29 41 18
 
Live 3
15.00-15.45 Säkrare affärer genom effektiv kontroll av leverantörer och utbetalningar

Gey Widengren, gey.widengren@pwc.com, 0709-29 28 08
Jone Sölvik, Inyett, jone.solvik@inyett.se, 0706-11 21 00
 
Live 1&2
15.00-15.45 Civilrätt för dig som företagare och privatperson

Angelica Persson Ewö, angelica.persson.ewoe@pwc.com, 0709-29 18 75
 
Live 4&5
15.00-15.45 Filantropi - varför ökar viljan att ge?

Anders Thulin, anders.thulin@pwc.com, 0734-23 53 42
 
Live 6
     
16.00-16.45 Värdering och framgångsrika företagstransaktioner

Oscar Lindvall, oscar.lindvall@pwc.com, 0709-29 29 04
Lars Johansson, lars.l.johansson@pwc.com, 0723-53 09 69
 
Live 3
16.00-16.45 Tjänstepension - en allt viktigare förmån

Anna Gustring Boman, anna.gustring.boman@pwc.com, 0709-29 32 89
 
Live 1&2
16.00-16.45 Svenska kyrkan - mycket på gång!

Marianne Svensson, marianne.svensson@pwc.com, 0709-29 20 41
 
Live 6

Hitta hit

  • Clarion Hotel & Congress Malmö Live, Dag Hammarskjölds torg 2, Malmö, ingång Kongress & Konsert

Kontakta oss

Carolina Mellergård

Kontaktperson, PwC Sverige

Tel 0729-80 96 80

Följ oss i sociala medier