Se sändningen från CFO Scale Up Arena 25 april 2023

Välkommen till PwC:s CFO Scale Up Arena – en serie frukostseminarier

PwC anordnar sedan en tid frukostseminarier speciellt för dig som är CFO eller ekonomichef på ett scale up-bolag. Seminarieserien är en del av vårt initiativ CFO Scale Up Arena, som syftar till att skapa ett forum för dig att utbyta erfarenheter, lära mer om aktuella ämnen och få möjlighet att nätverka med andra ekonomichefer i samma situation.

CFO Scale Up Arena

Se CFO Scale Up Arena från 25 april 2023

Den här gången får du lyssna till en paneldiskussion om hur man som CFO bör agera före, under och efter en finansieringsrunda i ett bolag i scale up-fasen, och om lärdomar och utmaningar kopplat till detta. Gäster är Marie Ahlberg, CFO på Quinyx, och Georg Rydbeck, CFO på Mentimeter. Båda har nyligen tagit in kapital till sina bolag och ger sin bild av hur marknaden i dag skiljer sig mot för ett år sedan. 

Quinyx är marknadsledande i Norden inom "workforce management” och växer snabbt både i Sverige och internationellt. Mentimeter står bakom den interaktiva presentationsplattformen med samma namn.

Jesper Rosenberg och Vilhelm Granath från PwC:s corporate finance-avdelning kommer att diskutera vilka olika instrument som förekommer vid kapitalanskaffningar samt vilka omständigheter som kan påverka hur kapitalanskaffningen struktureras.

Kontakta oss

Marie-Anne Brändström

Marie-Anne Brändström

Projektledare events, PwC Sverige

Tel 0723-53 05 00

Följ oss i sociala medier