Tisdag den 27 september 2022 arrangeras PwC:s Accounting & Capital Markets Day – den självklara mötesplatsen för dig som arbetar med redovisning, finansiell rapportering och kapitalmarknadsfrågor i ett noterat bolag. Ett digitalt event för dig som vill vara uppdaterad på de senaste nyheterna och frågeställningarna.
Under webbinariet får du ta del av högintressanta sessioner där PwC:s redovisnings- och kapitalmarknadsspecialister samt gästföreläsare delar med sig av sin kunskap och erfarenhet inom aktuella frågeställningar. Exempel på områden som kommer diskuteras är hållbarhetsrapportering, IFRS-nyheter, digital rapportering, bolagsstyrning och kapitalmarknadsfrågor.
Datum
Tisdag den 27 september 2022, klockan 9.00-15.00
Plats
Digitalt event.
Agenda
Presenteras inom kort.
Frågor
Om du har frågor, maila Mirja Andersson eller ring 0725-84 99 73
Eventet är kostnadsfritt.
Välkommen!
Anna Lindén och Jon Widefjäll, PwC
Anna Lindén, redovisningsspecialist, och Jon Widefjäll, kapitalmarknadsspecialst, välkomnar lyssnarna till den 11e upplagan av PwC:s Accounting & Capital Markets Day och ger en kort beskrivning av eventets agenda.
Claes Janzon, Cecilia Nordenadler och Per-Ove Zetterlund, redovisningsspecialister, diskuterar aktuella och kommande förändringar i IFRS- och IAS standarder under år 2021 fram till år 2024. Bland annat diskuteras IBOR reformen, ändringen av IAS 12 (Inkomstskatt), IAS 16 (Materiella anläggningstillgångar) och IAS 37 (förlustkontrakt), supply chain financing arrangements (reverse factoring), redovisning av konfigurering/kundanpassning i cloud computing arrangement och beslut fattade av NIFRIC. Passet avslutas med vad som är på gång inom IASB de närmaste åren.
Upprättarna Andreas Uddman, CFO Stillfront, och Håkan Folin, CFO SSAB, diskuterar kommunikation i kvartalsrapporter, segmentsredovisning och goodwill tillsammans med användaren Peter Malmqvist, oberoende finansanalytiker och Bror Frid från Nämnden för svensk redovisningstillsyn. Diskussionen leds av Mikael Scheja, redovisningsspecialist på PwC.
Jon Widefjäll och Amanda Bengtsson, kapitalmarknadsspecialister, beskriver hur PwC arbetar med bolagsstyrning i noterade och onoterade bolag. De diskuterar vilka frågor inom bolagsstyrning som aktualiseras under en börsnoteringsprocess, både på den svenska och amerikanska marknaden, vikten av bolagsstyrning för växande bolag med en M&A agenda, SPAC-trenden och utvecklingen inom ESG-området.
Anna Lindén, redovisningsspecialist, diskuterar erfarenheter från första året med den nya ersättningsrapporten och några av de vanligaste frågorna som dykt upp under året kring rapporten. Michal Herink, skattejurist och Jon Walberg, värderingsspecialist, diskuterar trender och erfarenheter kopplade till incitamentsprogram bland både noterade bolag och onoterade bolag samt hur amerikanska incitamentsprogram påverkar de svenska programmen.
Emelie Söderlund, redovisningsspecialist, presenterar PwC:s podcast “Mellan debet och kredit” som varje månad släpper ett nytt avsnitt tillsammans med kollegan Mikael Scheja, redovisningsspecialist. Till varje avsnitt bjuds även en eller flera kollegor från PwC in till podcasten för att diskutera olika ämnen och frågeställningar kopplade till redovisning och kapitalmarknaden.
Karin Juslin, hållbarhetsspecialist och hållbarhetsrevisor, och Mikael Scheja, redovisningsspecialist, beskriver drivkrafterna bakom EUs olika regelverk om hållbarhetsrapportering, utkastet till EUs nya Hållbarhetsrapporteringsdirektiv (CSRD) och förklarar hur EUs Taxonomiförordning kan tolkas och implementeras.
Karin Hulten och Mikael Scheja, redovisningsspecialister, diskuterar vilka redovisningsprinciper som utgör väsentlig information och därför ska finnas med i en årsredovisning. En viktig fråga är om inte en hel del av dagens texter kan tas bort eftersom de inte fyller ett sådant behov.
Anna Lindén, redovisningsspecialist, diskuterar erfarenheter och vanliga frågor kopplat till förberedelsearbetet kring ESEF. Linda Corneliusson, auktoriserad revisor, talar om hur ESEF-rapporten kommer att revideras.
Panelen diskuterar bland annat; vad som påverkar valet av marknad, de höga värderingarna på marknaden, reflektioner från ledningsgrupper efter en börsintroduktion, det ökade fokuset på ESG, SPAC-trenden och mycket mer. Panelen består av Tony Elofsson, Head of ECM och Investment Banking på Carnegie, Michal Herink, skattejurist, Jon Walberg, värderingsspecialist, Johan Ericsson, redovisnings- och kapitalmarknadsspecialist och Karin Juslin, hållbarhetsspecialist. Diskussionen leds av Jon Widefjäll, kapitalmarknadsspecialist.