Nordic IPO Watch 2024

hero IPO Nordic Watch 2024

PwC Nordic IPO Watch ger en överblick över marknadsutvecklingen på kapitalmarknaderna i Danmark, Finland, Island, Norge och Sverige.

Nordiska IPO-marknader under 2023 och början av 2024

År 2023 genomfördes 21 IPO:er och direktlistningar i de nordiska länderna, vilket var färre än under föregående år 2022 när det var 80 IPO:er och direktlistningar. Intäkter på 901,3 miljoner euro anskaffades i 12 av de 21 IPO:erna och direktlistningarna, jämfört med 2 087,7 miljoner euro i 57 av 80 IPO:er och direktlistningar under 2022.

Sedan början av år 2024 har det skett en IPO på Nasdaq Main Market Stockholm och en IPO på Nasdaq First North Growth Market Stockholm. Vi märker även att flera företag har börjat förbereda sig för noteringar under de närmaste åren.

Utsikter för de nordiska IPO-marknaderna under 2024

2024 har inletts med en försiktig optimism i alla nordiska länder med en generell bedömning att IPO-marknaderna kommer att återhämta sig. Centralbankerna har kommunicerat att inflationen och räntorna för tillfället har nått sin topp, volatiliteten förblir låg och värderingarna ligger kvar på en hög nivå. Dessutom växer antalet företag som siktar på en IPO.

Dock återstår en ansenlig hög grad av osäkerhet, vilket underbyggs av ökad global politisk spänning, krig och konflikter. Vidare är 2024 ett stort valår i några av världens största ekonomier, vilket kan komma att påverka den globala ekonomin och därmed IPO-marknaderna i Norden. Förväntningen för 2024 är att ett så kallat listningsfönster kommer att vara öppet under en kort tid och det är därför klokt att vara väl förberedd och redo att agera snabbt när möjligheten finns.

Kontakta oss

Jon Widefjäll

Jon Widefjäll

Partner, Capital Markets, Corporate Governance, Risk & Regulation, PwC Sverige

Tel 0709-29 31 49

Johan Ericsson

Johan Ericsson

Partner, Capital Markets & Accounting Advisory Services, PwC Sverige

Tel 0709-29 30 37

Följ oss i sociala medier